Skąd wziąć książki za darmo: najlepsze sposoby

Książki są świetnym źródłem wiedzy i rozrywki, ale niestety ich ceny często są bardzo wysokie. Nie każdy może sobie pozwolić na zakup nowych tomów. Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym można zdobyć książki zupełnie za darmo lub za niską cenę. W tym artykule przedstawię kilka miejsc, gdzie można wypożyczyć lub nabyć książki za darmo lub za niską cenę.

Biblioteka

Biblioteka to miejsce, które kojarzy się z wieloma możliwościami wypożyczenia książek. W bibliotekach panują różne zasady, ale najczęściej tomy są wypożyczane na miesiąc z opcją przedłużenia terminu. W niektórych filiach bibliotekarze organizują także wyprzedaże starych egzemplarzy, które można kupić nawet za 50 gr. Warto odwiedzać biblioteki, ponieważ mają one szeroki wybór książek, a wypożyczenie jest zazwyczaj darmowe.

Wymiana książkowa

Jeśli wolimy mieć książkę na własność, możemy wziąć udział w wymianie książkowej. Takie wymiany są organizowane na popularnych serwisach dla czytelników, takich jak lubimyczytac.pl, różnych grupach na Facebooku, a także na eventach związanych z literaturą, np. na targach książki. Często są to tytuły raz czytane, wyglądające jak nowe, więc warto spróbować tej metody. Jeśli wymieniamy się online, to musimy liczyć się z kosztami wysyłki książki, którą przekazujemy dalej. W tym przypadku trzeba również uważać na oszustów, którzy nie wysyłają swoich egzemplarzy, a biorą od nas nasze. Jeśli istnieje taka możliwość, najlepiej umówić się na odbiór osobisty w mieście, w którym mieszkamy, jest to rozwiązanie mniej wygodne, ale przynajmniej bezpieczne, ponieważ na miejscu możemy obejrzeć książki na wymianę.

Prezent

Często jest tak, że ktoś nie wie, czym nas obdarować, żebyśmy byli zadowoleni z prezentu. Świetną okazją do zdobycia nowego tytułu mogą być urodziny lub święta. Jeśli nasi bliscy wiedzą, że jesteśmy maniakami książkowymi, nie będą mieli problemu, gdy sami zasugerujemy im taki prezent. W ten sposób możemy otrzymać wymarzoną książkę za darmo.

Budka do bookcrosingu

Budka do bookcrosingu to specjalnie wyznaczone miejsce, w którym można zostawić niepotrzebne już książki, a inni ludzie mogą je wziąć za darmo. W takich skrzynkach, budkach czy na takich półkach można znaleźć prawdziwe perełki. Jeśli nie macie w swoim mieście takiej inicjatywy, możecie ją zrobić sami. W ten sposób możemy zdobyć ciekawe książki bez ponoszenia kosztów.

Darmowe e-booki i audiobooki

Jeśli lubimy czytać e-booki lub słuchać audiobooków, możemy znaleźć wiele legalnych stron, z których można pobrać książki elektroniczne. Takie rozwiązanie proponuje, między innymi księgarnia internetowa Woblink, albo strona Wolne Lektury. W ten sposób możemy korzystać z darmowych książek bez wychodzenia z domu.

Serwisy ogłoszeniowe

Na serwisach ogłoszeniowych, typu OLX czasem możemy znaleźć oferty gdzie ludzie oddają swoje stare książki całkiem za darmo. Polecam też sprawdzić Facebook marketplace.

Dodaj komentarz