Czytnik ebook – jak to działa?

czytnik-ebook-jak-to-dziala

Rozwój technologii wciąż nas zaskakuje. I to tak bardzo, że nie potrzebujemy już nawet klasycznych książek. Teraz mamy je w wersji elektronicznej, która zresztą bardzo dobrze się przyjęła wśród miłośników książek. Jak działa czytnik ebooków i dzięki czemu zyskał on tak dużą popularność?

Elektroniczny papier

Zasada działania czytników ebooków jest dosyć prosta. Opiera się ona na tak zwanym elektronicznym papierze – strukturze, która składa się ze swoistych kapsułek. Z jednej strony są one zupełnie czarne a z drugiej – całkowicie białe. Pod wpływem przyłożonego napięcia, kapsułki te obracają się na czarną „stronę”, dając tym samym efekt wyświetlanego tekstu.

Dzięki swojej budowie i właściwościom, elektroniczny papier jest o wiele wyraźniejszy i bardziej dokładny od tradycyjnego tekstu wyświetlanego na wyświetlaczu (np. komputera czy urządzeń mobilnych).

Rozładowana bateria? Nic nie szkodzi!

Tak skonstruowany wyświetlacz nie emituje jakiegokolwiek źródła światła. Z jednej strony pozwala to zaoszczędzić baterię a z drugiej – sprawia, że nawet po zaniku napięcia, wyświetlone na czarno litery dalej będą się utrzymywać na naszym ekranie.

Tak samo jak w przypadku tradycyjnych książek, czytanie literatury za pomocą czytnika w zupełnej ciemności będzie niemożliwe. Niemniej w pełnym słońcu jak najbardziej.

Zalety czytnika ebooków

  • Czytnik zajmuje niesamowicie mało miejsca. Znacznie mniej, niż znajdujące się na półce książki. Dzięki wbudowanej pamięci i zainstalowanej karcie micro SD może on przechować zawartość nawet kilkuset książek.
  • Niewielkie zużycie energii jest z pewnością wielką zaletą tego urządzenia. Zwłaszcza, że na jednej baterii możemy przeczytać nawet i kilka tysięcy stron.
  • Za pomocą bardziej zaawansowanych czytników, możemy kupować najnowsze ebooki bezpośrednio z wirtualnych księgarni. W przypadku urządzeń mniej zaawansowanych, taka możliwość istnieje wyłącznie dzięki pośrednictwie komputera. Dla najpopularniejszego czytnika Kindle wgrywanie książek jest bardzo proste.

Czy to oznacza, że czytnik ebook stał się równorzędną alternatywą dla klasycznej książki? Niestety nie… Pomimo wielu swoich zalet wciąż jest urządzeniem drogim i mało odpornym na oddziaływania zewnętrzne. Co gorsza – tylko ułamek światowej literatury został wydany w formie ebook, ale liczba książek cyfrowych ciągle rośnie. Dodatkowo, Kindle to świetna opcja na naukę języków obcych.

Dodaj komentarz